הליכי מעצר

על-פי חוק למשטרה נתונה הסמכות  לעצור אדם למשך 24 שעות במהלכם עליהם להביאו בפני שופט, ככל שמבוקש להאריך את מעצרו.כלל הליכי המעצר מתחלקים לשני שלבים עיקריים:

 

מעצר לצורכי חקירה (מעצר ימים) – השלב בו המשטרה מבקשת מבית המשפט להאריך את מעצרו של החשוד לשם ביצוע פעולות חקירה אשר ביצוען מחיב הימצאותו  במעצר. בעת הגשת בקשת מעצר זו מתנהל דיון בבית המשפט אשר בסופו יקבע השופט האם לשחרר או להמשיך ולעצור.

 

מעצר עד לתום ההליכים המשפטיים (העמדה לדין) – כאשר מוגש כתב אישום הופך החשוד להיות נאשם,  בנסיבות מסוימות יכולה התביעה לבקשה לעצור הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים המתנהלים כנגדו. בקשה שכזו תידונה בפני בית המשפט אשר יחליט האם לשחרר את הנאשם, שחרור מלא או לחלופת מעצר, כגון מעצר בית או להורות על מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים.

ייצוג נפגעי עבירה

התמחות בייצוג בהליכי מעצר

על-אף שמעצרו של אדם לא אמור להיות עניין של מה בכך המציאות מלמדת אותנו כי עשרות אלפי אנשים, מידי שנה, מוצאים עצמם עצורים, גם כאשר בסופו של יום לא מוגש כנגדם כל כתב אישום.

 

חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), תשנ"ו-1996 מציין במפורש כי שופט לא יצווה על מעצר אם ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של קביעת ערובה ותנאי ערובה, שפגיעתם בחירותו של החשוד פחותה, ובנקודה זו עולה השאלה, כיצד ניתן לשכנע את בית המשפט כי ניתן להסתפק בחלופה למעצר מאחורי סורג ובריח.

ייצוג חשוד בהליכי מעצר אינו עניין של מה בכך ועל הסנגור להיות בעל מיומנות גבוהה ויכולת הבנה מעמיקה בעולם הפלילי בכלל ובהליכי החקירה בפרט. יש לזכור בשלב המעצר טרם הגשת כתב האישום לא נחשף הסנגור לשום חומר חקירה וגם התשובות שיכול לקבל מנציג המשטרה הינן מצומצמות ביותר (אם בכלל).  על הסנגור, על-פי נסיונו, לדעת לשאול את השאלות המתאימות ומתוך התשובות להבין את כיווני החקירה, איזה ראיות מצויות למשטרה, מה צפוי עוד ללקוח והחשוב מכל, אילו טענות להציג בפני בית המשפט על מנת שניתן יהיה לשכנע כי יש מקום לשחרר את החשוד.

למשרדנו ניסיון של שנים בתחום החקירות והמודיעין לרבות בתחום הייצוג בבית המשפט ולא בכדי אחוזי ההצלחה בשחרור חשודים הינו גבוהה במיוחד.

תסקיר שירות מבחן ובחינת חלופת מעצר

שירות המבחן הינו שירות ממלכתי סוציאלי המעוגן בחוק הפלילי והנו חלק ממערכת אכיפת החוק. 

השירות אחראי על מתן שירותי אבחון, פקוח, טיפול ושיקום למעורבים באירוע פלילי (חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה).

כדבר שבשגרה, במסגרת הליכי מעצר, מורה בית המשפט לשירות המבחן על הכנת תסקיר שיהא בו לבחון לפרט אודות החשוד / הנאשם לרבות בחינת האפשרויות לשחרור לחלופת מעצר.

בשל העובדה כי תסקיר חיובי מעלה פלאים את הסיכוי לשחרור לחלופת מעצר דרושה הכנה מוקדמת הן ללקוח והן לכל יתר בני המשפחה. זכרו אין הזדמנות שניה לתקן רושם ראשוני, גישה נכונה והכנה מתאימה תביא להצלחה.

כחלק מייצוג הלקוח בהליכי המעצר אנו גם דואגים לתדרכו, כמו כל יתר בני המשפחה והנוגעים בדבר, בטרם הכנת התסקיר.

חקיקה